W Polsce mamy Śmigus Dyngus, w Stanach Zjednoczoncyh mają Halloween, a więc co mają w Japonii? Otóż postaram się nieco przybliżyć trochę tradycyjnych akcentów dzięki którym Japonia to Japonia :)
Może trochę źle podpisałem temat, nie chcę rozmawiać z wami tylko i wyłącznie o tradycjach ale również o rzeczach które w Japonii są powszechne i można się z nimi spotkać wszędzie :) Przede wszystkim omówię stroję, każdy zna chyba nazwę kimono, nieprawdaż? Kimono które kształtem przypomina literę T noszone było od wieków, w Japonii noszone jako strój codzienny (o odświętnych opowiem za chwilę). Kimona noszą kobiety, mężczyźni i dzieci bez względu na wiek czy pochodzenie, jednakże istnieje pewne kryteria :) Niezamężne kobiety powinny nosić kimona z długimi rękawami (czasami sięgającymi podłogi). Kimono jest długie (przypomina nieco szlafrok ;) stąd powiedzenie "iść w kimono ";P) oraz mają szerokie rękawy na całej ich długości. Kimono szyję się z jednej beli materiału zużywając przy tym całą tkaninę. Trzeba również wspomnieć o fakcie iż kimona dla kobiet mają jeden rozmiar (który można regulować zszywkami). Początkowo, aby można było wyczyścić kimona trzeba było je rozszyć na części, uprać a następnie ponownie zszyć, dzisiejsze materiały wykluczają ten problem :)
Jednakże kimono jak wcześniej napisałem nosiło się na co dzień, na święta bądź różne specjalne okazje istnieje typ kimono nazywany Yukata (w przeszłości Yukaty noszono również codziennie [przez tzw. klasę szlachecką], lecz czasy się zmieniają:) ) której kształt jest bardzo zbliżony do tradycyjnego kimono, lecz różni się nieco rękawami, zazwyczaj są one krótsze, oraz co najważniejsze, w dzisiejszych czasach kobiety niezamężne nie muszą nosić Yukat z długimi rękawami :) Yukaty są zakładane przez kobiety i mężczyzn na letnie festiwale oraz różne święta :)
Oprócz kimon i yukat każdy chyba widział choć raz samuraja który nie walczył ^-^ Otóż strój samuraja składa się z kilku części: Hakama, Keikogi, Obi, Waraji (Tabi, Geta lub Zori), dodatkowo Shitagi.
Po kolei ;) Hakama są to szerokie spodnie sięgające mniej więcej do kostek, samurajowie noszą je ze względu na fakt iż z ruchu stóp wróg może precyzyjnie odczytać zamiary przeciwnika. Zazwyczaj Hakamy są czarne, lecz nie jest to podyktowane żadnym nonsensem np. żeby ukryć się w nocy ;P Hakamy jakie można najczęściej kupić to czarne, białe oraz jasnoniebieskie :) Spodnie to nie wszystko jeszcze musimy mieć coś na tors ;) Tutaj sięgamy po Keikogi, koszulę, którą zapina się (podobnie do Yukat) nakładając jej lewą stronę na prawą. Keikogi najczęściej szyję się z gęsto plecionej bawełny, kolory w jakich występują to, tak samo jak w przypadku Hakam: czarny, biały oraz (Tutaj uwaga ;)) Granatowy, zamiast jasno niebieskiego. Obi, obi jest jedną z ważniejszych części ubioru samuraja, jest to pas (często nazywany zamiennie jako Kaku obi) którym przeplata się biodra (nieco powyżej) łącząc hakame oraz keikogi. Obi nie nosi się tylko po to aby połączyć te dwie rzeczy, głównym zastosowaniem jest podtrzymywanie miecza, który wkłada się w obi a następnie w przestrzeń hakamy (w miejscu przewiązania pasami ;)) Obi może być zdobiony różnymi motywami , lub być prosty, uszyty z jednego kawałka materiału o jednolitym kolorze. Dalej, waraji są to sandały plecione ze słomianych sznurów (noszone głównie przez mnichów), Tabi czyli sławetne w polsce skarpety do sandałów ^-^ Mają one dwa palce, dzięki czemu palce są komfortowo ułożone pomiędzy paskiem sandałów, noszone przez samurajów oraz lubiane przez ninja, Zori, chyba najprostsze obuwie z wymienionych :) podobnie jak Waraji zrobione ze słomianych sznurów, jednakże pokrywające (oraz wychodzące poza jej obrys) stopę, często zamiast słomy używano drewna, a w dzisiejszych czasach używa się również materiały syntetyczne. Geta, na pewno każdy o nich słyszał lub widział w filmie :) Geta są to (po raz kolejny ;) ) sandały na podwyższeniu, przypominające chodaki. Podczas chodzenia wydają charakterystyczny dźwięk. Ich budowa jest bardzo prosta, deska na której stawia się stopę spoczywa na poprzecznie (poprzecznie w przypadku 2+ deseczek) ułożonym kawałku deseczki. Ilość deseczek nie jest ściśle określona, są Geta mające 3 deski ale są również z 1 deską :). Ostatnim elementem ubioru jest Shitagi, jest to bielizna zakładana pod keikogi (taka nasza podkoszulka :) ) nie jest ona elementem obowiązkowym, lecz była często noszona przez samurajów.
Miał to być krótki post ale nie da się inaczej ;P
Oprócz stroju można zauważyć wiele rzeczy które odróżniają Japonię od krajów zachodnich ( a już na pewno Polski ;)), przede wszystkim po wejściu do czyjegoś domu nie mówi sie Konnichiwa/Konbanwa (dzień dobry/dobry wieczór) lecz Ojamashimasu, które tłumaczyć można ( i najczęściej tak tłumaczy się to w anime i w filmach) jako : Przepraszam za najście, na dowidzenia można powiedzieć podobne zdanie, Ojamashimashita, które ja z lubością tłumaczę jako : Dziękuję za gościnę ;P. Gdy wchodzimy do własnego domu mówimy Tadaima, które tłumaczymy jako "wróciłem", domownik może przywitać nas mówiąc : Okaerimasu, czyli witaj w domu :) Ponieważ aktualnie ten post już jest bardzo długi dopiero w następnym postaram się napisać krótki artykulik o Katanie i jej budowie oraz mitach i faktach nt. ninja :)
Na koniec trochę fotek ;)
Pozdrawiam, Hatsukoi
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz