środa, 25 sierpnia 2010

Japonia- kraj kwitnącej wiśni.

Konnichiwa!!

Nazywam się Kamil (mówcie na mnie Kazuhiro) i jestem otaku od paru dobrych lat :) Otaku to mało powiedziane- maniakiem kultury japońskiej! Wszystko zaczęło się od mangi Gundam Wing, którą to kupiła mi moja ukochana mama. Potem wszystko się potoczyło szybciej niż sądziłem. Zacząłem rysować (rysunki kiedyś zamieszczę), gotować i czytać różne ciekawostki o Japonii. Chciałbym się z wami podzielić moim hobby, a może za jakiś czas i wy będziecie Otaku :) liczę na to. Na razie zapraszam was do lektury na temat tego cudownego kraju.

Mata ne :)

Japonia (Nihon, Nippon)

Stolica: Tokio
Powierzchnia: 373 tys. km2
Zaludnienie: 126 mln.
Religia dominująca: buddyzm, shinto

Japonia znajduje się na 4 wielkich wyspach : Hokkaido, Shikoku, Konsiu i Kiusiu oraz wielu mniejszych. Stolicą państwa jest Tokio- miasto żyjące nocą, znajdujące się na wschodnim wybrzeżu wyspy Honsiu.

Nazwę Nippon nadali temu krajowi Chińczycy , co znaczy Kraj Wschodzącego Słońca (ze względu na położenie względem Chin).

Kultura i Sztuka

Japonia od zawsze była krajem zamkniętym. Japończycy sami doskonalili sztukę wojenną, rzemieślniczą, malarstwo, architekturę oraz kulinaria. Jak to jednak bywa w krajach "zamkniętych" często dochodziło do wojen domowych co przyczyniło się w znacznym stopniu do biedy w klasach niższych- chłopskich.

Co do klas społecznych- rozróżniano trzy głowne
-właścicieli ziemskich- shogunów
-rycerzy- samurajów
-biedotę- chłopów
Nie wspomniałem o niewolnikach ponieważ dla Japończyków był to gatunek gorszy od nich.
Obecnie w Japonii panuje ustrój monarchii konstytucyjnej z cesarzem na czele (różniącej się jednak z znacznym stopniu od tej sprzed wieków)

Przez wieki wykształciły się w Japonii różne sztuki walki (karate, sumo ,kendo) co coraz bardziej udoskonalało życie mieszkańców tego wyjątkowego kraju. Tak samo sztuka rzemieślnicza- chociażby osławiona katana- miecz samurajski, najpotężniejsza broń biała jaką kiedykolwiek wykuto.

Ale dlaczego japończycy osiągnęli tak wiele? Ponieważ przykładają, czasami wręcz obsesyjną, staranność do wykonywania codziennych czynności. Ceremonia parzenia herbaty jest tu dobrym przykładem. W Japońskiej kulturze przyjęło się, że każdy człowiek ma jasno wyznaczone cele i powinien się ich trzymać. Jest takie powiedzenie, będące jednocześnie moim mottem- "Lepiej mieć maksimum z minimum niż minimum z maksimum". Doskonale się to odnosi do dawnej kultury Japońskiej. Każdy starał się udoskonalić to co już umiał, posiadał aż osiągnął w tym mistrzostwo. Tak właśnie narodziły się legendarne miecze, niesamowici wojownicy, cudowne budowle oraz jedyna w swoim rodzaju kultura zadzwiająca nas po dziś dzień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz